Fotografií roku je snímek z beslanské tragédie

Zpráva agentury ČTK, 11.10.2004

Fotografií roku 2004 se stal snímek Jana Rybáře nazvaný Bolest Beslanu. Reportér MF DNES na něm zachytil pohřeb jednoho ze zabitých dětí po tragédii, která se odehrála počátkem školního roku v Severní Osetii.

Vítězná fotografie Czech Press Photo 2004
Bolest Beslanu – vítězná fotografie soutěže Czech Press Photo 2004. Zachycuje pohřeb obětí teroristického útoku na severním Kavkaze.

Rybářova vítězná fotografie, která dostává cenu Křišťálové oko a její autor odměnu 120 000 korun, získala i druhou cenu v kategorii Aktualita. Podle předsedkyně poroty Elisabeth Biondiové z amerického časopisu New Yorker je letošní výsledek soutěže výjimečnou událostí v tom, že Rybář je píšícím novinářem. Člen poroty William Ewing konstatoval, že soutěžní snímky mají kvalitu srovnatelnou s evropskou úrovní.

Rybář se vyhlašování výsledků nezúčastnil, neboť v těchto dnech pobývá ve Washingtonu. „Viděl jsem na svých cestách hodně strašných věcí ve válečných konfliktech od Bosny po Irák, ale nikdy jsme ještě nezažil takovou koncentraci tragédie a smutku,“ tlumočila novinářům jeho komentář ke snímku Daniela Mrázková z pořádající organizace Czech Photo.